פיברומיאלגיה - השפעות

פיברומיאלגיה: היבטים משפחתיים

פיברומיאלגיה שכיחה יותר במשפחות בהן ישנה כבר חולת פיברומיאלגיה. בעבודה שבצענו במרכז הרפואי סורוקה, המסונף לאוניברסיטת בן גוריון, הראנו כי כ- 20% מכלל קרובי המשפחה של חולות הפיברומיאלגיה אחיות, אחים, בנים ובנות לוקים גם הם בתסמונת הפיברומיאלגיה. התסמונת שכיחה יותר בקרב הנקבות בהשוואה לזכרים, כך שהשכיחות של התסמונת בקרב קרובי משפחה נשים הינה כ- 40%, בהשוואה ל- 14% בקרב קרובי משפחה גברים.

תסמונת פיברומיאלגיה של האם במשפחה משפיעה לרעה על הקרובים. כך מצאנו שאיכות החיים ודרגת התפקוד היום יומי, של קרובי משפחה של חולות פיברומיאלגיה נפגעו גם הם. חשוב להבין כי פיברומיאלגיה היא מחלה שכל המשפחה מתגייסת לטיפול בחולת הפיברומיאלגיה. גם האווירה במשפחת חולת הפיברומיאלגיה טעונה במתח, ולעיתים מתאפיינת בדיכאון. לעיתים מדווחות חולות פיברומיאלגיה על מתחים וחילוקי דעות בינן לבין הבעל והילדים.

חולות פיברומיאלגיה מדווחות על כך שלעיתים הילדים לא מאמינים לתלונות שלהן. חושבים שהן מפונקות ושאולי יש להן בעצם בעיה פסיכיאטרית. גם היחסים עם הבעל נפגעים לעיתים קרובות. הבעל חש מאוים מאשתו אשר מתלוננת תדיר על סימפטומים מגוונים, לא מסוגלת, או צמצמה את פעילותה במטלות הבית, וכמו כן צמצמה, או הפסיקה את פעילותה החברתית. בעלים רבים מתלוננים שהאישה חולת הפיברומיאלגיה לא רוצה לצאת לבלות, לא יוצאת לאירועים משפחתיים ועוד. כמו כן ישנה גם פגיעה בחיי האישות, כך שמכלול היחסים במשפחה נפגע לעיתים קרובות.

shutterstock_326635403_710

פיברומיאלגיה והיריון

חולות פיברומיאלגיה רבות חוששות מההשפעה של היריון על מחלתן. לצערנו אין מספיק נתונים בספרות לגבי מה קורה לנשים עם פיברומיאלגיה בהיריון. אך ידוע כי חולות פיברומיאלגיה סובלות יותר מכאבים סביב המחזור, כך שישנם רמזים שלשינויים ההורמונאליים יש השפעה על הכאבים בפיברומיאלגיה.

חשוב להדגיש שוב כי פיברומיאלגיה איננה מחלה דלקתית, או אוטואימונית, לכן לחולה עם פיברומיאלגיה בלבד אין סיכון מעצם ההיריון, כמו שאין בשל הפיברומיאלגיה סיכון לעובר. לגבי מהלך מחלת הפיברומיאלגיה בהיריון, אין כאמור מספיק נתונים. חולות רבות מדווחת כי הרגישו רע יותר בהיריון, בעוד שאחרות דיווחו כי הן הרגישו טוב יותר.

בהיריון יש עליה רבה מאד בהורמון הפרולקטין שנמצא על ידנו כקשור לכאב. כך שעליה זו ברמת הפרולקטין יכולה להיות כרוכה בכאב רב יותר בהיריון, כמו כן נשיאת העובר ברחם מפעילה לחץ על עמוד השדרה  המותני, ישנן עדויות כי כאב מכאני בעמוד השדרה עלול להחמיר את הכאבים של הפיברומיאלגיה. חשובה לא פחות העובדה כי בעת ההיריון יש איסור בלקיחת מגוון רחב של תרופות הניתנות בפיברומיאלגיה, כך שבשל כל העובדות הללו, עלולות חולות פיברומיאלגיה באופן תיאורטי לסבול יותר מכאבים. אך כפי שציינו יש גם חולות המדווחות כי היה שיפור במצבם בעת ההיריון.

אין ספק כי דרושות עבודות מדעיות גדולות בכדי לענות על שאלה חשובה זו. אך ברור כי אם החולה  חפצה בילד, הכאבים בעת ההיריון אינם הסימפטומים שעומדים בפני הגשמת החלום שלה.

פיברומיאלגיה וחיי מין

חולות רבות עם פיברומיאלגיה ובני זוגם, מדווחים כי יש פגיעה משמעותית בזוגיות שלהם ובחיי האישות. נשים רבות מדווחות כי "חיי המין שלי נגמרו". מספר סיבות תורמות לכך.

העובדה שהאישה תשושה, כואבת ולא ישנה טוב בלילה, תורמת לחוסר חשק, מוטיבציה וכוח לקיים יחסי מין. יתרה מכך, חלק מהתרופות הניתנות לטיפול בחולי פיברומיאלגיה מקבוצה של התרופות נוגדות הדיכאון, מדכאות בעצמן את החשק המיני. נשים עם פיברומיאלגיה מדווחות על כאבים באזור האגן בעת קיום יחסי מין, דבר המקשה על הפעילות המינית הסדורה ואף מרתיע אותן מכך.

עובדות אלו יוצרות מתח ואי הבנות בין בני הזוג על רקע רתיעתה של בת הזוג חולת  הפיברומיאלגיה מקיום יחסי מין. נשים אלו רגישות לעיתים אף לגירוי שאינו אמור לכאוב דוגמת ליטוף, נשיקה ועוד, תופעה המכונה אלודיניה.

נקל להבין את התסכול של בני הזוג כאשר הבעל, או בן הזוג רוצה ללטף, לגעת או לנשק את בת זוגו חולת הפיברומיאלגיה והיא חווה זאת ככאב ונרתעת ונמנעת מכך. עובדות אלו תרומות לפגיעה באיכות החיים של בני הזוג, למתחים ביניהם ולעיתים אף לפגיעה בקשר ביניהם.

פיברומיאלגיה בילדים

בניגוד למקובל לחשוב, תסמונת פיברומיאלגיה יכולה להופיע גם בגיל הילדות. בעבודות שבצענו לפני למעלה מ- 10 שנים הראנו כי כ- 6% מכלל הילדים בבתי ספר שנבדקו על ידנו, סבלו מתסמונת פיברומיאלגיה. ילדים אלו היו ילדים שהחסירו שיעורים וימי לימודים, לחלק היו בעיות בריכוז והם התלוננו על כאבים במערכת השריר והשלד.

לחלק מהילדים הללו, כאשר הרופא המטפל לא ידע מה אבחנתם ניתנה אבחנה של כאבי גדילה. בנוסף מצאנו קשר בין המצאות של תסמונת פיברומיאלגיה בילדים אלו לבין גמישות יתר של המפרקים אצלם. לכ- 12% מכלל הילדים ישנה גמישות יתר של מפרקים, אשר נעלמת ברובם עם העלייה בגיל. אך בילדים שבדקנו היה קשר ברור בין תסמונת פיברומיאלגיה לבין גמישות יתר של המפרקים.

הבשורה הטובה בילדים עם פיברומיאלגיה הינה הפרוגנוזה שלהם. בניגוד לפיברומיאלגיה במבוגרים, תסמונת פיברומיאלגיה בילדים נעלמת ברוב רובם של הילדים ככל שהם מתבגרים. לילדים אלו אנו בעיקר ממליצים על טיפולים לחיזוק שרירי הגו והשלד, הידרותרפיה והתעמלות מדורגת להעלאת הכושר הגופני. בדרך כלל אנו נמנעים בגילאים אלו מלטפל בילדים עם פיברומיאלגיה בתרופות מקבוצות שונות, אשר פותחו במקור כתרופות נוגדות דיכאון.

Little cute girl doing exercises with ball indoor-Africa Studio (1)
Call Now Button