פיברומיאלגיה - סיפור טיפוסי

סיפור מקרה

חולת פיברומיאלגיה טיפוסית עוברת תלאות ודרך ייסורים, עד לאבחונה כלוקה בתסמונת פיברומיאלגיה.

גברת נ.ב בת 41, גרושה ואם לשלושה ילדים, בריאה בדרך כלל. היא הייתה מעורבת בתאונת דרכים ,כאשר רכב שבא מאחור נתקל ברכבה, כאשר עמדה ברמזור. היא נחבלה ופנתה לחדר המיון ושם אבחנו שיש לה רגישות בעמ"ש צווארי, ואובחנה כנפגעת בצוואר, במנגנון של "צליפת שוט" (Whiplash injury). בתחילה היו כאבים ממוקמים לצוואר בלבד והיא הופנתה לאורטופד, אשר המליץ על תרופות נגד כאב, פיזיותרפיה לעמ"ש צווארי וצווארון רך לצוואר. לאחר כשבועיים שלושה, החלו הכאבים להתפשט לאזורי גוף אחרים ועירבו שרירים, מפרקים ועצמות. היא שמה לב שהיא עייפה וכי שנתה אינה טובה והיא קמה מהשינה לא רעננה. היא פנתה לרופא המשפחה שבצע בדיקות דם כלליות שהיו תקינות והיא הופנתה שוב לאורטופד אשר קבע שאין כל בעיה אורטופדית וכי צילומי עמ"ש היו תקינים.

במקביל לכאב, לעייפות, ולהפרעות השינה הופיעו כאבי בטן וכאבי מחזור בולטים יותר, חולשה ועצבנות. היא פנתה שוב לרופא המשפחה שלא מצא דבר בבדיקה ושוב הופנתה לאורטופד אשר התרשם שאין כל בעיה אורטופדית ושאולי התלונות הן בשל "רווח משני" שיש לה, כי היא נמצאת בהליך של תביעה מחברת הביטוח, בשל החבלה בתאונה.

גברת נ.ב המשיכה לסבול מכאבים, עייפות, דפיקות לב מואצות, מתח נפשי וכאבי ראש. היא הופנתה בשל כאבי הראש לנוירולוג והופנתה ל- CT מוח וEEG, שהיו תקינים. בשל דפיקות לב מואצות היא נבדקה על ידי קרדיולוג, אשר הפנה אותה לבדיקת הולטר, אקו לב, ומבחן מאמץ, כולם היו תקינים. בשל כאבי בטן עברה CT  של הבטן, בדיקה על ידי גסטרואנטרולוג, ובצעה קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה, שהיו תקינות. בשל כאבים ברגלים וספק נפיחות קלה, היא הופנתה לדופלקס של הגפיים התחתונות, שהיה תקין.

כ- 6 חודשים לאחר התאונה, היא המשיכה לסבול מכאבים מפושטים קשים, עייפות ותשישות, שינה לא סדורה ולא מרעננת, כאבי בטן ומצב רוח לא טוב. היא הופנתה לפסיכיאטר, במחשבה שמדובר בעצם בתגובה פסיכיאטרית "ושהכל בראש שלה". הפסיכיאטר התרשם ממתח ודיכאון קל, משני לכאבים והמליץ על טיפול נוגד דיכאון במינון נמוך.

אך הכאבים המשיכו, היא נאלצה לרדת לחצי משרה בעבודתה כמורה בשל תסמיניה, ובשל בעיות בריכוז ובזיכרון. היא הופנתה שוב לנוירולוג אשר הפנה אותה לביצוע MRI של הראש, שהיה תקין. שוב היא הופנתה על ידי רופא המשפחה  לאורטופד, אשר קבע חד משמעית שאין כל בעיה אורטופדית וכי הבעיה שלה בראש. בשלב זה כשנה לאחר התפתחות התסמינים היא הופנתה לרומטולוג.

הרומטולוג בדק אותה, ומצא רגישות בולטת בנקודות הרגישות Tender points האופייניות לתסמונת פיברומיאלגיה, ובשל מכלול תסמיניה והמצאות הרגישות בנקודות  הספציפיות, היא אובחנה כלוקה בפיברומיאלגיה. הוחל טיפול תרופתי נוגד כאב, פיסיותרפיה, הידרותרפיה והמלצה להתעמלות. כאבי הבטן המשיכו ולוו בהרגשת מלאות בבטן, בחילות והרגשה של "רעש בבטן". היא הופנתה שוב לגסטרואנטרולוג, אשר אבחן אצלה תסמונת המעי הרגיש IBS.

arthritis-min

ניתוח המקרה

ניתוח פרטי מקרה טיפוסי זה מדגים כי:

א. לעיתים יש טריגר אשר כרוך בהתפרצות התסמונת, במקרה זה תאונת הדרכים

ב. בדיקות המעבדה השגרתיות תקינות, ובשל חוסר מודעות לתסמונת, עוברות החולות בדיקות רבות ומיותרות.

ג. בשלב מסוים עולה השאלה שאולי מדובר בעצם בבעיה פסיכיאטרית וכי אולי יש לחולה רווח משני ממצבה, במקרה זה רווח בשל תביעתה את הביטוח הלאומי.

ד. מגוון רחב של רופאים מתת התמחויות שונות, לא מודעים למאפיינים של פיברומיאלגיה. ובמקרה שלנו עוד היה לחולה מזל, כי היא אובחנה לאחר שנה מתחילת הסימפטומים. מניסיוננו לוקח כ- 2-3 שנים בממוצע לפני שהחולה מגיעה לכדי אבחון. עד אז היא עוברת דרך ייסורים של אי ודאות בקשר לאבחנתה, חוסר אמון של המערכת הרפואית בסימפטומים שלה וחוסר אמון שלה במערכת הרפואית ועלבון על כך שמפקפקים באמינות הדיווחים שלה.

ה. במקרים רבים ישנה חפיפה בין תסמונת פיברומיאלגיה, לבין תסמונות אחיות אחרות כמו: תסמונת המעי הרגיז, שאובחנה אצלה בהמשך לאבחון פיברומיאלגיה, תסמונת התשישות הכרונית CFS, שלפוחית שתן רגיזה, תסמונת הרגל חסרת המנוח ועוד..

ו. כאשר לבסוף הגיעה החולה לרומטולוג, נעשתה האבחנה בקלות ולאחר בדיקה קצרה. המסקנה היא בכל חולה עם תסמונת כאב מפושטת שאין לה הסבר בבדיקות השגרתיות, יש להפנותו בהקדם לבדיקה על ידי רומטולוג.

test tubes 720
Call Now Button